Kapesníky

Textilní výroba v celé oblasti Krkonoš a jejich podhůří má bohatou tradici. Nejstarší hořické privilegium tkalcovského cechu pochází již z roku 1545. Výrobky místních předláků a tkalců byly prostřednictvím tzv. faktorů skupovány norimberskými a později především anglickými a holandskými velkoobchodníky, kteří českým plátnem zásobovali Evropu i zámoří. V 30.letech 18.století představoval vývoz českého plátna a příze téměř 1/3 všeho vývozu a podstatně tak přispíval k vysoce aktivní bilanci země. V 50. letech byly v Hořicích založeny první dvě mechanizované tkalcovny, které zpočátku spolupracovaly s tehdy ještě hojně rozšířenou domácí výrobou.

V roce 1912 existovalo v Hořicích již 6 textilních továren. Firma MILETA vznikla 3. října 1949 reorganizací textilních závodů. Tehdejší národní podnik zahrnoval 10 textilních závodů zpracovávajících bavlněné a směsové suroviny. Název firmy „MILETA“ Je odvozen od starověkého řeckého města na pobřeží Egejského moře – Milétos (Miléa), které se mimo jiné proslavilo i výrobou kvalitního textilu a rozsáhlou obchodní činností.

Od svého založení v roce 1949 prodělala MILETA několik reorganizací, z nichž nejpodstatnější byla v roce 1958. Tehdy byl vytvořen specializovaný podnik na výrobu kapesníků se zaměřením na vývoz do celého světa, převážně do zemí s vyspělou ekonomikou. V 80 - 90 letech došlo v návaznosti na vývoj světového trhu k určitému odklonu od specializace na kapesníky a přistoupilo se k zavedení výroby bavlněných sortimentů kvalitativně i charakterově odvozených od kapesníkářské výroby. Jedná se zejména o batisty a šátky, košilovinu, lůžkoviny a hotelový stolní program – ubrusy a prostírání.

Zdroj: www.mileta.cz

Podniková prodejna Mileta a.s.

Husova 734

508 01 Hořice

tel.: +420 493 654 401

Otevírací doba:

Po - Pá 8:00 - 12:00 12:30 - 16:00

Víkendy a svátky zavřeno


Suvenýr v podobě kapesníku si můžete zakoupit i v Městském informačním centru Hořice.

Sortiment výrobků podniku Mileta a.s.